KRIOTERAPIA – LECZENIE ZAMRAŻANIEM

...

Nadżerka części pochwowej szyjki macicy, która jest częstym schorzeniem spotykanym u kobiet. Zmiana ta nie jest traktowana jako stan przedrakowy ale nieleczona może doprowadzić do rozwinięcia się tego procesu. Jedną z alternatywnych metod leczenia tego schorzenia jest KRIOCHIRURGIA.

KRIOCHIRURGIA jest metodą bezbolesną, szybką (zabieg trwa ok. 10-15 min.) i bezkrwawą ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszenia jej ciągłości (obszar zamrożony nie jest usuwany), a organizm sam w ciągu maksimum 14 dni usuwa martwicę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca. Płytkie zamrożenie umożliwia wygojenie się miejsca leczonego bez powstania blizny, a głębokie(kriokonizacja) daje blizny elastyczne, nie powodując zaburzeń w funkcjach rozrodczych oraz w rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ewentualnego porodu. Takich zalet nie ma nawet chirurgia laserowa mimo, że efekty obu metod leczenia są porównywalne. Natomiast nieporównywalne, lepsze niż w przypadku tradycyjnego noża chirurgicznego czy elektrycznego, są efekty kosmetyczne. W ostatnim czasie metodę tę zastosowano także do wymrożenia endometrium macicy ( przy przerostach i krwawieniach).

W trakcie zabiegu mimo, że zabieg jest bezbolesny, czasem może wystąpić uczucie niewielkiego bólu w podbrzuszu spowodowane skurczem mięśnia macicy jako reakcja na niską temperaturę oraz objawy naczynioruchowe w postaci zaczerwienienia twarzy. Objawy te ustępują w ciągu kilku minut po zakończeniu zabiegu. W czasie 14 dni po zabiegu procesowi gojenia mogą (wyjątkowo rzadko) towarzyszyć obfite wodniste upływy (leucorrhoea) czy nieznaczne krwawienia miąższowe. KRIOCHIRURGIA znajduje także zastosowanie w leczeniu wielu zmian skórnych, w tym brodawek, odcisków i bliznowców powstałych po zabiegach operacyjnych oraz w Laryngologii.