ODMŁADZANIE OKOLIC INTYMNYCH

Nieodłącznym skutkiem przeżytych porodów i upływu czasu jest problem z elastycznością oraz suchością skóry i śluzówki w okolicach intymnych i/lub nadmierna wiotkość ścian pochwy. Wiąże się to często brakiem akceptacji wyglądu skóry śluzówek, oraz zmianą odbioru bodźców intymnych.

Chcąc uniknąć zabiegów operacyjnych, kobieta może skorzystać z terapii regeneracyjnych tkanki łącznej.

Należą do nich:

1. Zabiegi podania osocza bogatopłytkowego

2. Zabiegi podania kwasu hialuronowego

3. Zabiegi podania autologicznej tkanki tłuszczowej

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów są:

· zaburzenia libido

· ból w trakcie współżycia,

· brak orgazmu,

· wysiłkowe nietrzymanie moczu

· liszaj na skórze sromu

· suchość pochwy związana z menopauzą,

· atrofia warg sromowych

· wiotka oraz sucha skóra okolic intymnych,

· niemożność stosowania estrogenów ( HTZ ) z powodów onkologicznych

· uszkodzenia pochwy powstałe w wyniku przebytych porodów, stanów zapalnych bądź zabiegów chirurgicznych,

· brak zadowolenia z wyglądu narządów płciowych

Korzyści płynące z zabiegów

- brak ryzyka powikłań,

- uniknięcie bólu,

- brak ryzyka immunologicznego,

- uniknięcie skalpela oraz ran,

- brak ryzyka odrzucenia preparatu i uczulenia.

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pobranej z żyły, bezpośrednio od pacjenta przed zabiegiem. Cały proces może odbywać się w zabiegowych gabinetach lekarskich. Krwinki płytkowe uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu: trzy izomery PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za przyleganie komórek: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę. Czynniki wzrostu w osoczu 1. pobudzają procesy regeneracji tkanek 2. pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu 3. wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych) 4. aktywują komórki macierzyste Każdy zabieg składa się z 3 etapów

Etap I – pobranie krwi Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym nie musi być na czczo. Krew do badania jest pobierana w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Pobiera się krew z żyły.

Etap II – otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego Krew pobrana w jałowy sposób znajduje się w specjalnym separatorze (pojemniku do otrzymywania PRP). Następnie pobrany materiał jest wirowany w wirówce laboratoryjnej.

Etap III – podanie koncentratu bogato płytkowego w postaci iniekcji aktywowanego osocza.

Efekty ostrzykiwania widoczne są po 2-3 tygodniach i utrzymują się do 2 lat.

Przesiwskazaniem do zabiegu z użyciem osocza są: – choroby krwi, – nowotwory, – ciąża, – laktacja, – leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych), – stan zapalny pochwy.

Przesiwskazaniem do zabiegu z użyciem osocza są: – choroby krwi, – nowotwory, – ciąża, – laktacja, – leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych), – stan zapalny pochwy.

Bezpieczeństwo - Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Cza szabiegu=30min. Liczba powtórzeń=3-4.

Ostrzykiwanie okolic erogennych- Punkt G Ostrzyknięcie przedniej ściany pochwy osoczem bogatopłytkowym lub kwasem hialuronowym wzdłuż cewki moczowej znacząco wzmaga ukrwienie tych okolic oraz pobudza kolagenneze poprawiając objętość tkanek i wynikającą z nich funkcję.

Czas zabiegu=30min. Liczba powtórzeń=1-2.

 Preparaty kwasu hialuronowego Kwas hialuronowy ( HA ) jest naturalnym związkiem chemicznym z grupy glikozaminoglikanów pełniący w organizmie funkcje wiązania wody i budulcowe wiążąc proteiny budulcowe kolagen i elastynę odpowiedzialne  za elastyczność tkanek.

Preparaty HA dostępne są w dwóch wariantach opracowanych z myślą o potrzebach skóry dla kobiet w różnym wieku:

·DESIRIAL do stosowania dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym lub w wieku rozrodczym, u których stwierdzono niedostateczne nawilżenie sromu ze współistniejącymi podrażnieniami lub bez.

·DESIRIAL PLUS dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym, w okresie menopauzy lub w wieku rozrodczym z predyspozycją do lub wyraźnymi objawami umiarkowanej lub ciężkiej hipotrofii warg sromowych większych.

Zalety stosowania preparatu

·biostymulacja i nawodnienie powierzchniowych warstw skóry,

·przywrócenie prawidłowego odżywienia tkanek skórnych,

·przywrócenie prawidłowej objętości warg sromowych większych i wzgórka łonowego,

·pobudzenie fibroblastów poprzez mechaniczny efekt wypełnienia, stymulujący syntezę kolagenu,

·odtworzenie regularnych warg sromowych większych o jednakowej wielkości i objętości w celu ochrony sromu przed otarciami,

·ochrona przed częstymi infekcjami pochwy i pęcherza moczowego.

 Zabieg podania kwasu hialuronowego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Polega na wstrzyknięciu preparatu w wargi sromowe przy pomocy bardzo cienkich igieł, dzięki czemu procedura jest dla pacjentki bardziej komfortowa. Zazwyczaj podaje się 1-2ml na wargę sromową. Pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu od wstrzyknięcia i utrzymują się do dwóch lat. poprawa elastyczności skóry utrzymuje się znacznie dłużej, ze względu na wytworzenie endogennych włókien sprężystych w tkankach. ·Obkurczenie pochwy: ściana tylna / ściana przednia / wejście do pochwy ·Wargi sromowe większe wypełnienie ·Powiększenie punktu G Czas zabiegu=30min. Liczba powtórzeń=1-2.

Bezpieczeństwo - Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań.

Czas zabiegu=30min. Liczba powtórzeń=3-4.

Ostrzykiwanie okolic erogennych- Punkt G Ostrzyknięcie przedniej ściany pochwy osoczem bogatopłytkowym lub kwasem hialuronowym wzdłuż cewki moczowej znacząco wzmaga ukrwienie tych okolic oraz pobudza kolagenneze poprawiając objętość tkanek i wynikającą z nich funkcję.

Czas zabiegu=30min. Liczba powtórzeń=1-2.