PORADNICTWO ANTYKONCEPCYJNE

Chociaż podstawowym zadaniem ginekologa-położnika jest poradnictwo koncepcyjne i opieka nad kobietą w ciąży to zwyczajowo kobiety zgłaszają się również do ginekologa po poradę antykoncepcyjną.

Stosowanie naturalnej antykoncepcji jako najprostszej jej formy opiera się na znajomości faz płodnych w środku cyklu i niepłodnych wokół miesiączki. Jest bezpieczne i w miarę pewne przy regularnych miesięcznych cyklach i uregulowanym trybie życia.

Istnieją jednak stany życia kobiety gdy pragnie ona pewniejszej antykoncepcji. Takimi stanami są okresy bezpośrednio pooperacyjne, poporodowe, po ciążach pozamacicznych, stwierdzenie schorzeń u kobiety, które mogły by zagrażać ciąży lub stany zaburzeń miesiączkowych szczególne tych z bolesnymi i nadmiernie obfitymi krwawieniami. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej i mechanicznej jest powszechne ze względu na brak przeciwwskazań u zdrowej kobiety. Jednak należy poprzedzić ją wizytą lekarską uwzględniającą ocenę zdrowia kobiety, badaniem ginekologicznym, ew. badaniami laboratoryjnymi i omawiającą możliwy wpływ leków na metabolizm a nawet na spadek libido oraz na stany, w których należy antykoncepcję odstawić po ujawnieniu się pewnych chorób u kobiety lub niektórych raków w rodzinie. Dobór rodzaju antykoncepcji hormonalnej zależy od wielu czynników i rzadko nie udaje się jej dobrać optymalnie jednak dalsze jej stosowanie zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, podczas regularnych wizyt co 6 -12 miesięcy.

Jeżeli brać pod uwagę nieznany do końca wpływ różnych rodzajów antykoncepcji na organizm kobiety to stosowanie metod domacicznych ( które nie są poronnymi ) wydaję się być zdecydowanie bezpieczniejsze, szczególnie że jako miejscowe może spełniać rolę leczniczą w stanach bolesnych i krwotocznych miesiączek. Do tych zalicza się coraz powszechniej stosowane tzw. hormonalne kształtki domaciczne ( Mirena i Jaydess) pełniące równocześnie funkcję leczniczą a w okresie około menopauzalnym zapobiegające przerostom endometrium.