KSZTAŁTKI DOMACICZNE JAKO NOWOCZESNA METODA LECZENIA BOLESNYCH, KRWOTOCZNYCH MIESIĄCZEK I ZAPOBIEGANIA KRWOTOKOM OKOŁOMENOPAUZALNYM

Bardzo obfite krwawienie miesiączkowe zwane inaczej miesiączką krwotoczną to problem ok. 15 % wiąże się z przedłużającym się czasem krwawienia, często krew miesiączkowa jest żywo-czerwona, wydalane są z nią skrzepy krwi. Dodatkowo może wystąpić zmęczenie i osłabienie na tle utraty żelaza z krwią  i rozwijającej się anemii.

Leczenie krwotocznych miesiączek powinno być dobierane indywidualnie. Najczęściej obejmuje:

- wyrównywanie niedokrwistości z niedoboru żelaza,
– leczenie choroby podstawowej,
– próby opanowania krwotocznych miesiączek poprzez leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne,
– oraz DOMACICZNE SYSTEMY ( KSZTAŁTKA HORMONALNA )

Krwotoki okołomenopauzalne to zaburzenia krwawień macicznych w okresie  3-5 lat przed ostatnią miesiączką związane z zaburzeniami hormonalnymi i patologiami macicznymi w tym okresie. Poza w/w sposobami leczenia i wobec częstej nawrotowości schorzenia stosuje się:
– zabiegi wyłyżeczkowania połączone z histeroskopia jamy macicy
– krio i termoablację endometrium (niszczenie niską bądź wysoką temperaturą błony śluzowej macicy-źródła krwawień),
– DOMACICZNE SYSTEMY ( KSZTAŁTKI HORMONALNE ),
– operacje usunięcia trzonu lub całej macicy

Stosowane coraz częściej w ostatnich latach  domaciczne systemy hormonalne poprzez tylko miejscowe i lokalne działanie blokują wzrost błony śluzowej macicy likwidując miesiączki i rozrosty endometrium i blokując nieprawidłowe krwawienia maciczne. Stosowane w okresie płodnym działają również antykoncepcyjnie.  Przewagą domacicznych systemów hormonalnych jest również minimalnie inwazyjna procedura założenia kształtki przez drożną szyjkę macicy z kontrolą jej położenia w USG.

hormo