MAŁOINWAZYJNE OPERACJE GINEKOLOGICNE I UROGINEKOLOGICZNE

MAŁOINWAZYJNE OPERACJE ginekologiczne to endoskopia  wykonywana przez drobne nacięcia skóry = LAPAROSKOPIA ( pozostawiające prawie niewidoczne ślady) lub otwory naturalne = HISTEROSKOPIA. Endoskopy posiadają źródła światła i kanał roboczy dla mikro narzędzi chirurgicznych.

OPERACJE ENDOSKOPOWE  pozwalają  na krótszy pobyt w szpitalu (1 do 2 dni) i szybszy powrót do zdrowia ( kilka dni) i preferowane są przez pacjentki  a rozważane są zawsze przy wyborze drogi operacji przez lekarza.

HISTEROSKOPIA wykonywana jest też w warunkach ambulatoryjnych. Są operacjami z wyboru w inwazyjnej DIAGNOSTYCE i  LECZENIU
NIEPŁODNOŚCI  oraz USUWANIU TORBIELI JAJNIKÓW, ENDOMETRIOZY, MIĘŚNIAKÓW MACICY lub całej macicy i przydatków z ew. zastosowaniem MOLECRATORA ( MŁYNKA ) oraz możliwością sródoperacyjnego badania histopatologicznego.

LAPAROSKOPIA to również droga brzuszna do leczenia WYPADANIA MACICY i POCHWY dla kobiet młodych i aktywnych seksualnie zastosowaniem IMPLANTÓW SIATKOWYCH. Mimo, że pozostawiają mniej zrostów niż operacje klasyczne, to zaleca się stosowanie na koniec operacji LEKÓW PRZECIWZROSTOWYCH.

Osobnym zabiegiem endoskopowymi jest CYSTOSKOPIA i ostrzykiwanie BOTOXEM ścian pęcherza  (w PĘCHERZU NADREAKTYWNYM =OAB) oraz URETROSKOPIA i ostrzykiwanie implantami cewki moczowej   (WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU – oba można przeprowadzić ambulatoryjnie w miejscowym znieczuleniu cewki moczowej i pęcherza moczowego lub w uśpieniu.

MAŁOINWAZYJNE OPERACJE to również OPERACJE POCHWOWE, którą to drogą można usuwać chorą lub wypadającą macicę I pochwę, leczyć NIETRZYMANIE MOCZU za pomocą TAŚMY PODCEWKOWEJ, dokonywać  OPERACJI PLASTYCZNYCH POCHWY i KROCZA.

W stosowaniu IMPLANTÓW SIATKOWYCH ( SIATKI I TAŚMY) preferuję się IMPLANTY TYTANIZOWANE niemieckiej firmy PFM cechujące się najlepszym wrastaniem tkankowym.

Najpewniejszą lokalizację przedoperacyjną i pooperacyjną implantów zapewnia nieinwazyjna ULTRASONOGRAFIA UROGINEKOLOGICZNA.
CHIRURGIA MAŁOIWAZYJNA pozwala również na równoczesne ( w jednym uśpieniu ) wykonanie kilku operacji = OPERACJE KOMPLEKSOWE.