Różne formy nietrzymania moczu jak WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU (WNM) czy (PĘCHERZ NADREAKTYWNY), jakimi zajmuje się UROGINEKOLOGIA współistnieją z częstomoczem nocnym. Konieczność oddania moczu ( mikcji ) więcej niż jeden raz w nocy jest już objawem patologicznym, który schorzenie czyni dolegliwszym a jeżeli towarzyszy temu nietrzymanie moczu, wręcz trudnym do zniesienia. Wśród trzydziestolatek przypadłość tę ma 30% pań a w wieku 80 lat – 90%. Jakkolwiek, stosowane obecnie metody leczenia częstomoczu i nietrzymania moczu zachowawcze oraz chirurgiczne poprawiają komfort życia i często likwidują dolegliwości całkowicie, to jest jednak grupa chorych, u których trudno uzyskać poprawę w dolegliwościach, szczególnie związanych z parciami i nietrzymaniem moczu nocą. Jednym z czynników odpowiedzialnych za wytwarzanie moczu jest WAZOPRESYNA (ADH=hormon antydiuretyczny), słabiej wytwarzana przez podwzgórze w nocy.
Takie syntetyczne analogi (pochodne) wazopresyny jak DESMOPRESYNA działają silniej bardziej wybiórczo. Zastosowanie DESMOPRESYNY zmniejszającej wytwarzanie moczu nocą jest szansą na poprawę komfortu życia poprzez ograniczenie liczby i objętości mikcji. Od niedawna preparaty DESMOPRESYNY są dostępne w Polsce i są skutecznym narzędziem w leczeniu chorych z nocnym częstomoczem i / lub nietrzymaniem moczu. DESMOPRESYNA uzyskała najwyższy stopień rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Urologicznego od 2013 roku z zalecanymi różnymi dawkami dobowymi dla kobiet i mężczyzn.
Test jakości życia = Kwestionariusz jakości życia N-QoL (Nocturia Specyfic Quality of Life Questionnaire) pomaga określić, jak bardzo nokturia zaburza sprawne funkcjonowanie.
Odpowiedz na pytania:
– Czy trudno ci się koncentrować? – Czujesz brak energii w ciągu dnia?
– Masz gorsze wyniki w pracy? – Zapadasz w drzemkę w autobusie?
– Masz mniej siły na ulubione rozrywki? – Starasz się pić mało płynów
– Stresujesz się, że wstając do toalety budzisz innych domowników?
– Masz obawy, że objawy się pogorszą? – Nie do końca wierzysz w skuteczność leczenia?
Jeśli odpowiesz „TAK” na 5 pytań, porozmawiaj z lekarzem o swoich dolegliwościach.